16:24

Portale społecznościowe dzielą czy łączą?

Z dnia na dzień portale społecznościowe zyskują tysiące nowych użytkowników. Ten rosnący trend utrzymuje się niezmiennie od wielu lat. Choć dla założyciela Facebooka, Marka Zuckerberga, to istna żyła złota, dla wielu osób stał się miejscem w sieci, bez którego nie potrafimy już normalnie żyć. Social media w dzisiejszych czasach stają się koniecznością w podążaniu za najnowszymi trendami. Bycie online dwadzieścia cztery godziny na dobę to dla wielu młodych osób jeden z wyznaczników stylu życia.  


Era Facebooka

Gdybyśmy zapytali zwykłego przechodnia na ulicy, czy jest użytkownikiem Facebooka to w większości przypadków odpowiedź byłaby jednoznaczna. Moja przygoda z portalem rozpoczęła się w 2009 roku. Początkowo nie byłam świadoma do czego ma mi służyć (przypomnę, że w tym okresie triumfy świeciła „nasza-klasa” ). Minęło wiele lat i obecnie Facebook to dla mnie główne źródło informacji. Wydarzenia, koncerty, nowości. Urósł w siłę i stał się najważniejszym elementem w codziennej liście rzeczy „must to do”.

Nie daleko szukać przykładów. Spójrzmy chociażby na innych pasażerów komunikacji miejskiej. W porannych godzinach szczytu, ale też przez cały dzień, znaczna część osób korzysta z telefonu przeglądając witryny internetowe. W większości jedną.  Przyznaję, że również i mi się to zdarza. Podróżowanie w ciszy stało się wyznacznikiem teraźniejszości. Liczba osób prowadzących realną rozmowę znacznie spada. Za jakiś czas nie będziemy w stanie się normalnie ze sobą komunikować.

Facebook stał się łącznikiem pokoleń. Coraz więcej osób pokroju chociażby moich rodziców opanowała podstawową technikę poruszania się po kolejnych internetowych stronach. Jednak z 
drugiej strony czy posiadanie setek znajomych pozwoli nam poczuć się szczęśliwszymi? Z iloma tak naprawdę utrzymujemy kontakt w rzeczywistości?

Facebook zamiast łączyć dzieli

Coraz częściej da się zauważyć, że Facebook dzieli ludzi. Daje możliwość wyrażania swojej opinii, jednak zdarza się, że ta możliwość rani i prowadzi do negatywnych czynów. Przemoc słowna wobec innych to nadal przemoc. Szczególnie popularne stały się ataki słowne skierowane w stronę znanych osób. Dlaczego ludzie zachowują się w taki sposób jest trudne do wytłumaczenia. Człowiek człowiekowi wilkiem. Niestety.

Instagram, czyli pokaż mi zdjęcie a powiem Ci kim jesteś

Wraz z popularnością Facebooka wzrosła też popularność Instagrama. Początkowo nieznana aplikacja dzisiaj również świeci triumfy. Z początku krytykowana za rzekome obnażanie prywatności zyskuje poszerzające się grono użytkowników.

Po zapoznaniu się z teoretyczną rolą Instagrama nie potrafiłam znaleźć większego sensu w publikowaniu w nim zdjęć. Początkowo nie miałam pojęcia co mogłabym tam zamieszczać. Czas pokazał, że pomysły rodziły się same. A i moje nastawienie do tej aplikacji uległo zmianie o 180 stopni.

Obecnie Instagram pełni rolę internetowego pamiętnika ze zdjęciami, pozwalając tym samym zachować najlepsze momenty z mojego życia. Okazuje się być nieocenioną pomocą 31 grudnia podczas robienia podsumowania kończącego się roku. Miesiąc po miesiącu mogę zobaczyć co robiłam, co mnie zaciekawiło, kogo spotkałam.

Facebook czy Instagram?

Instagram znacznie bardziej niż Facebook stawia na różnorodność. Tutaj każdy ma swoje miejsce i każdy może kreować swoją własną rzeczywistość. Dzięki zamieszczanym zdjęciom odkrywam coraz to ciekawsze miejsca, które chciałabym pewnego dnia odwiedzić. Często też odkrywam profile osób niezwykle inspirujących poprzez swoje życiowe osiągnięcia. Cieszę się, że powstaje ich coraz więcej bo każda taka osoba dzieli się z odbiorcą częścią siebie, aby i on mógł zrobić coś fajnego. Z tego powodu uważam Instagram za miejsce znacznie bardziej kameralne.  

Chcesz ładne zdjęcie to zacznij „jakoś” wyglądać
Kilka miesięcy temu czytałam ciekawy artykuł, w którym autorzy starali się wykazać związek pomiędzy idealnym zdjęciem a przygotowaniami do jego wykonania. Aby zrobić idealne selfie wielu użytkowników stara się wyglądać ładnie. Zrzucają dres aby założyć coś bardziej reprezentatywnego. Kolejną kategorią są zdjęcia posiłków. Idealne zdjęcie wymaga idealnego ułożenia wszystkiego na talerzu, aby efekt był zadowalający. Przykładów z pewnością można podać o wiele więcej.

Czy w takim postępowaniu jest coś złego? Moim zdaniem nie, ponieważ zwykłe zdjęcie okazało się bodźcem motywującym do zadbania o swój wygląd a to przełoży się na postrzeganie przez innych. Ciąg przyczynowo – skutkowy. Podobnie w drugim przypadku. Estetyka talerza może pozytywnie wpłynąć na chęć rozwijania naszych umiejętności kulinarnych, wyczucia gustu i smaku niczym najlepszy szef kuchni. 

Ważne ale czy najważniejsze?

Social media są ważne ale na pewno nie najważniejsze. O tym powinniśmy pamiętać pierwszorzędnie. Dla wielu osób stały się sposobem zarabiania na życie, jednak dla innych powodem uzależnienia. Na Facebooku znajdujemy nadmiar informacji. Zostajemy zasypywani ich ogromną ilością, w większości niepotrzebnych nam do codziennego życia. 

Portale społecznościowe stają się naszym wirtualnym domem, jednak powinniśmy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Zagrożenia mogą czyhać wszędzie. Szczególnie przeraża mnie łatwość z jaką młode mamy (chociaż nie tylko) publikują zdjęcia swoich pociech. Rozumiem radość i dumę, ale czy nie lepiej powstrzymać się do niezbędnego minimum? Chociaż trudno mi sobie wyobrazić co przyniesie czas za kilkanaście lat, bo współczesne maluchy rodzą się niemalże z tabletem i komórką w ręce. 

1 komentarz:

  1. Na chwilę obecną nie wyobrażam sobie życia bez Facebooka, bez Instagrama owszem, ale Facebook to już nie tylko portal społecznościowy, ale to także moje główne źródło wiedzy o tym co się dzieje w świecie, w kulturze, w nauce czy w moim otoczeniu. To także źródło rozrywki, wiedzy i inspiracji. Naprawdę nie potrafię wyobrazić sobie świata bez facebooka.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Panna Martha , Blogger