18:33

Kristin Hannah - Słowik / Książka, która na długo zapadnie w pamięć

Ocenianie książki po okładce z reguły nie jest uznawane jako odpowiednie postępowanie. Niektóre są na tyle piękne, że nie sposób przejść obojętnie. „Słowik” autorstwa Kristin Hannah zalicza się do nich bezapelacyjnie. Piękna okładka w żaden sposób nie odzwierciedla tego, co możemy spodziewać się wewnątrz.


Od pierwszych stron książki autorka przenosi czytelnika w czasy dla większości z nas nieznane. II wojna światowa bo właśnie o niej mowa była niezwykle brutalnym okresem w dziejach i to w dodatku niezbyt odległym. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni lat, gdy Francja była okupowana przez Niemców. Autorka ukazuje codzienność nie tylko mieszkańców Paryża, ale również jednej z niewielkich miejscowości. 

Głównymi bohaterkami są dwie siostry: Isabelle i Vianne. Relacja pomiędzy nimi nie jest idealna. Różnią się nie tylko wiekiem, lecz podejściem do życia oraz wyznawanymi przez siebie wartościami. Czas pokazuje, że pomimo różnic i narastających konfliktów nie zapominają o swoim istnieniu i pragną dla siebie jak najlepiej. Obie stawiają czoła wrogowi, narażając czasami nie tylko swoje życie. 

Po przeczytaniu „Słowika” nie miałam wątpliwości, że dlaczego książka ta stała się światowym bestsellerem. Wciąga, ciekawi, fascynuje a jednocześnie przeraża i szokuje. Przede wszystkim zapada głęboko w pamięć. Autorka poruszyła temat niezwykle ciężki, jednakże dla współczesnego pokolenia zupełnie nieznany. Czytając opisy niektórych wydarzeń przypominały mi się opowieści babci, która pomimo że była małym dzieckiem doskonale pamięta w jaki sposób traktowano zwykłych ludzi.  

Kristin Hannah w najdrobniejszych szczegółach odzwierciedliła losy milionów ludzi trafiających do obozów koncentracyjnych. Dbałość o szczegóły oraz emocje nadają całej historii niezwykłej wiarygodności. Z trudem przychodzi oddzielenie literackiej fikcji od autentycznych wydarzeń, chociaż cała koncepcja oparta została na faktach. 

„Słowik” jest książką, która na pierwszy plan wysuwa rolę kobiety podczas II wojny światowej. Niezbyt często możemy usłyszeć bądź przeczytać o ryzyku jakie podejmowały ówczesne kobiety. Wiele historii odkrywanych jest dopiero po latach. Ich waleczność zasługuje na podziw i szacunek. Myślę, że autorka w pewnym sensie chciała taki efekt osiągnąć. I jej się udało. 

„Kobiety żyją dalej. Dla nas ta wojna była czymś innym niż dla nich. Kiedy się skończyła, nie brałyśmy udziału w paradach, nie dostawałyśmy medali, nie wspominano o nas w książkach historycznych. W czasie wojny robiłyśmy to, co do nas należało, a gdy się skończyła, pozbierałyśmy kawałki i zaczęłyśmy życie od nowa.”

Czy Ty na miejscu tych kobiet miałabyś wystarczająco dużo odwagi? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Panna Martha , Blogger