23:21

Wybór studiów to ciężki kawałek chleba

Wielkimi krokami zbliża się maj. Wielu z nas myślami jest już podczas długiego weekendu i w wypoczynkowym nastroju. Nadchodzący miesiąc to nie tylko czas wypadów w towarzystwie pięknej pogody, która mam nadzieję w końcu taka będzie, jednak i zbliżają się matury. Dla znacznej większości maturzystów egzamin maturalny jest przepustką do studiów wyższych, ale nim to się stanie konieczne jest dokonanie wyboru. Wyboru niełatwego i z pewnością rzutującego na najbliższe kilka lat życia a mającego następnie odzwierciedlenie w dalszej przyszłości.


„Nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera” – to powiedzenie z jednej strony głosi pewną prawdę, aczkolwiek w rzeczywistości może okazać się nieco mniej kolorowe. Matura jest ważna, ponieważ zamyka pewien okres w życiu (za którym później przychodzi tęsknić ;)) i otwiera zupełnie nowy, nieznany. Okres prób i błędów, brania odpowiedzialności za siebie oraz swoje decyzje.

Życie to sztuka wyborów. Często są one niełatwe i dość trudne, jednak konieczne. Obecnie posiadanie wyższego wykształcenia stało się społeczną normą, niczym nadzwyczajnym. Uczelnie wyższe oferują szereg różnorodnych kierunków, lecz czy oferują one pewną pracę? Do tego nawiążę w dalszej części tekstu.

Zdaję sobie sprawę, że jest szerokie grono osób, które nie mają pojęcia jaki kierunek wybrać. Matura i co dalej? Szczerze to nie dziwię się. Mając 19 lub 20 lat trudno jest dokładnie sprecyzować wizję samego siebie za x lat. Szczęśliwi ci, którzy już od dawna wiedzą na co składają dokumenty i wiedzą czym chcą się zająć w przyszłości.

Pisząc ten tekst mam w głowie widok siebie sprzed trzech lat. I częściowo zaliczam się zarówno do grupy pierwszej jak i drugiej. Ktoś może zacząć się zastanawiać dlaczego? Wybór mojego obecnego kierunku kształcenia nie był oczywisty, lecz ewaluował z zupełnie innej dziedziny.

Będąc w drugiej klasie liceum zaczęłam poważnie zastanawiać się nad moją koncepcją studiowania germanistyki. W końcu od połowy gimnazjum podtrzymywałam, że właśnie z językiem chciałabym związać swoją przyszłość. Babcia powtarzała mi, iż sam język to zdecydowanie za mało. Należy mieć poza nim coś konkretnego. W połowie szkoły średniej zaczęłam zaznajamiać się z ofertą mojej Alma Mater i początkowo moją uwagę przykuł zupełnie inny kierunek niż teraz realizuję. Jednak głupi ci, którzy nie szukają dalej.

Kierunek Finanse i Rachunkowość w owym czasie nie kojarzył mi się z niczym szczególnym. Po przeczytaniu setek stron i for internetowych uznałam, że jest to coś czym warto się zainteresować w dalszej perspektywie. Oczywiście nie umknął mojej uwadze fakt, że jest on jednym z bardziej obleganych. Niestety czas na zmianę profilu kształcenia już minął, ale nie poddałam się i postanowiłam przygotować się sama do rozszerzonej matury z geografii. Nie obyło się oczywiście od komplementów „przecież porywasz się z motyką na słońce”.

Co było dalej jest jasne ;) Jestem żywym przykładem, że czasem zmiana pierwotnych planów jest warta swojej ceny. Gdy dokonywałam wyboru w części kierowałam się rozsądkiem a w części mój wewnętrzny głos wołał, że to jest właśnie to. Życzę tego każdemu! Mam wielu znajomych studiujących różne filologie i na podstawie ich opowieści wiem, że dobrze się stało, tak jak się stało.

Moi rodzice w żaden sposób nie ingerowali w moje wybory, lecz cierpliwie wysłuchiwali mojej paplaniny na te wszystkie tematy rodem z kosmosu. Mama otwarcie zadeklarowała, że choćby chciała to nie ma jak mi doradzić, bo to jest moja decyzja rzutująca na dalsze życie i jedyne co może zrobić to mnie wspierać oraz zaakceptować jakakolwiek by ona nie była.

Wróćmy teraz do wspomnianej wcześniej kwestii pracy po studiach.

Czy po danym kierunku będę miała zagwarantowaną pracę? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto decyduje się na studiowanie. Szczerze to chyba nie ma żadnego powodu, aby takiego pytania nie zadać.

Żadne studia tak naprawdę nie gwarantują znalezienia zatrudnienia. Niestety na takich zasadach działa współczesna gospodarka. Słyszy się dość często, że w konkretnych dziedzinach brakuje specjalistów. Brakuje teraz ale czy za 5 lat również? 3 lata to dużo a 5 to bardzo dużo, aby mówić o zmianach na rynku pracy. Rokrocznie tysiące absolwentów stara się wkroczyć na rynek i każdy z nich chciałby liczyć na godne zarobki.

Częścią poznawania mojego kierunku było nie tylko czytanie opinii innych osób, ale również i przeglądanie ofert pracy. Starałam się poznać obszary w jakich mogłabym ewentualnie znaleźć zatrudnienie a także jakie wymagania stawiają kluczowi pracodawcy.

W kwestii znalezienia pracy po ukończeniu studiów warto zacząć działać już studiując. Podjęcie praktyk czy staży, choćby wakacyjnych, daje nam nie tylko już minimalne doświadczenie, tak bardzo pożądane przez pracodawców, ale również wpis do naszego CV.

Kończę trzeci rok studiów i nie żałuję dokonanego wyboru. Wiem, że chciałabym w dalszym ciągu kontynuować mój kierunek bo wbrew opinii innych jestem z niego bardzo zadowolona. Wybrałam świadomie, bo wydał mi się interesujący. Na koniec dodam, że to co dla wielu wydawało się szaleństwem, dla mnie jest świetną przygodą, której życzę każdemu.


Wybierajmy świadomie zgodnie z naszymi uczuciami i naszą wolą a wszystko zapewne potoczy się swoim właściwym torem! 

2 komentarze:

  1. Dojrzały i bardzo mądry tekst. Wspaniale że przy wyborze kierunku pozwoliłaś by serce Ci również podpowiadało. Ja jestem pewna że nie jest istotne jaki kierunek wybierzemy, ale ile z niego wyniesiemy i tym samym ile z siebie damy. Przy takim podejściu praca zawsze będzie, niezależnie od statystyk. Powodzenia!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Panna Martha , Blogger