21:53

Licencjat - i co dalej?

Ostatnim razem takie uczucie towarzyszyło mi, gdy odbierałam świadectwo ukończenia liceum, a tuż tuż była jedynie matura. Dziś, trzy lata później, ponownie czuję w sobie pustkę. Oficjalnie dyplomu ukończenia studiów wyższych nie otrzymałam, bo obrona to kwestia kilku najbliższych tygodni. Ostatni egzamin zdałam i czuję się wolna. Wolna i trochę zagubiona. Jak to? To JUŻ?
Właśnie zamyka się kolejny etap mojego życia. Trzy lata temu nie uwierzyłabym, że kiedykolwiek przyznam się do czegoś ważnego. Te trzy lata to był najlepszy możliwy czas w moim życiu. Pójście na wybrany przeze mnie kierunek była absolutnie świadoma decyzja i jeśli miałabym jeszcze raz wybierać, wybrałabym dokładnie tak samo. Kawa pita litrami. Groźby rzucenia wszystkiego i mówienie o wyjeździe w Bieszczady. Każdy miewa gorsze dni, zwłaszcza w sesji. To tylko uboczne efekty studiowania. Każdy je ma, prawda? Posłuchałam głosu serca, nie kierowałam się rozsądkiem i niczego nie żałuję.

Coś się kończy, coś zaczyna. Zdecydowanie to nie czas, by oddać ten czas jedynie wspomnieniom. Przede mną jeszcze przecież dwa lata nauki, które niestety minął jeszcze szybciej. Sądzę, że pewne odczucia się zmienią. W ciągu minionych miesięcy poznałam wiele świetnych osób. Poznałam też lepiej siebie.

Gdy inni mówili, że studia to najlepszy czas w życiu, nie chciałam wierzyć. Dziś będąc prawie absolwentką studiów pierwszego stopnia, podpisuję się pod tym całą sobą. Ponadto czuję, że w pewnym stopniu jestem spełnioną osobą. Pewnego dnia postanowiłam po prostu zacząć cieszyć się z tego, co mam tu i teraz. Z natury jestem upartą istotą, która jeśli coś sobie postanowi, to tak zrobi. I nie ma zmiłuj! Gdyby nie mój upór i determinacja to nie byłabym w tylu świetnych miejscach. Nie przeżyłabym tylu świetnych koncertów. Nie spełniłabym kilku swoich marzeń.

Przede mną całkiem długie wakacje. 3,5 miesiąca! Notabene większość osób dopiero sesję rozpoczyna, a ja wyruszam na długi (i zasłużony) weekend bez stosu notatek. Teraz priorytetem jest obrona. A potem? Potem polecimy samolotem! Mam w głowie multum pomysłów na zagospodarowanie czasu i po cichu liczę, że wszystkie plany znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Licencjat i co dalej? Jak już wspomniałam, studia okazały się dla mnie najlepszym, co mogłam w dotychczasowym życiu osiągnąć. Choć mam w sobie w dalszym ciągu coś z dziecka, to nie zamierzam zwalniać tempa. Mam nadzieję, że studia magisterskie będą dla mnie równie owocne. Nie zamierzam mówić co zrobię, a czego nie, bo jest na to zdecydowanie zbyt wcześnie. Oczekuję od losu wiele życzliwości w kwestii samorealizacji, spełnienia kolejnych marzeń. Obym za dwa lata mogła przyznać bez zawahania, że czuję się spełnioną osobą.

Wakacje! Witajcie! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Panna Martha , Blogger