21:47

Dom, w którym czuć jesień

Tegoroczne lato nie spełniło oczekiwań wielu. Gdy na południu Europy upały dawały się we znaki, u nas albo padało, albo było nieco hm… chłodniej. Jestem osobą, którą taka pogoda cieszy, ponieważ upalne dni to dla mnie droga przez mękę. Z pór roku najbardziej lubię wiosnę, gdy wszystko powoli budzi się do życia, a słonko pojawia się na niebie coraz częściej, nadając światu przyjazny wygląd. Kwiecień oraz maj to zdecydowanie „ten” czas.Zawsze, gdy w kalendarzu zmieniamy kartkę z lipca na sierpień, ogarnia mnie dziwne uczucie. Raz dwa i z pierwszego robi się dwudziesty piąty, a do września pozostaje mniej niż tydzień. Wrzesień to teoretycznie kolejny miesiąc moich wakacji, ale jak tutaj cieszyć się z wolnych dni, gdy za oknem o dziewiętnastej robi się już ciemno? Gdzie podziały się letnie festiwale? Gdzie podziały się długie wieczory i wczesne poranki?
Zbliżającą się jesień czuję bardziej, gdy jestem w domu moich rodziców. Tutaj, w odróżnieniu od miejskiej rzeczywistości, widać duże zmiany. Ogród pustoszeje, spiżarnia natomiast rośnie w siłę. Pola, które wcześniej cieszyły widokiem, nagle stały się nijakie. Powietrze jest już takie jakby inne. Poranki stają się coraz bardziej rześkie a może po prostu zimne?
Okno naszej kuchni pozwala obserwować zachodzące słońce. Kilka lat codziennych obserwacji przyczyniło się do tego, że doskonale potrafimy oszacować jaki miesiąc aktualnie rozgościł się w kalendarzu. Punkt maksymalnie położony po prawej stronie oznacza najdłuższy, natomiast na lewo najkrótszy dzień w roku. I tak rokrocznie słońce wędruje z kąta w kąt. Znajomość tych dwóch skrajności pozwala jedynie stwierdzić, że dzień troszkę już się skrócił. Zbliża się pora ciepłych swetrów, szalików, kurtek i dużej ilości herbaty z cytryną.
Odkąd przeprowadziłam się do dużego miasta, zauważyłam, że każdą porę roku przeżywa się inaczej. Z pozoru nie zmienia się nic. Zamiast letniego rozkładu jazdy pojawia się zimowy. Ludzi w tramwajach i  autobusach zaczyna przybywać. Galerie handlowe powoli wypełniają się jesienno-zimowymi kolekcjami ubrań. Miejskie życie, choć dla wielu pozbawione sensu ma swój urok. Miasto jesienią niejednokrotnie potrafi zaskoczyć. 

Zbliżająca się jesień może być piękna, ale już czekam na pierwszy powiew wiosny w powietrzu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Panna Martha , Blogger