06:18

Książki, które warto przeczytać: To, co najważniejsze & Księga luster & Córeczka & Enklawa

„Byle jedna książka w domu to tak jak mysz, przyprowadzi za sobą i drugą, i trzecią, już ci nie dadzą spokoju.”  Józef Ignacy Kraszewski

Ostatnimi czasy na rynku wydawniczym regularnie pojawia się nieproporcjonalna ilość interesujących pozycji do ilości czasu, którym dysponuję. Przygotowując się do napisania tego tekstu, natrafiłam na cytat mający swoje odzwierciedlenie, mimo upływu lat. Dziś zatem chciałabym się podzielić wrażeniami dotyczącymi kilku pozycji z minionych tygodni. 


Samantha Young „To, co najważniejsze”

Powieści obyczajowe niezbyt często trafiają w moje gusta. Choć Samantha Young wydała wcześniej już inne powieści, „To, co najważniejsze” było pierwszą książką, którą miałam okazję przeczytać.
Małe miasteczko gdzieś na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, piękna Pani Doktor oraz lokalny przystojniak. Co połączy tę dwójkę, łatwo się domyślić, lecz nie spodziewajmy się opowieści usłanej różami. Bohaterowie zmuszeni są stawić czoło niedogodnością losu i próbie, jakiej zostali poddani. Mimo wszystko jest to lekka i przyjemna lektura, idealna do torebki, lektury w tramwaju czy na ciepły, letni wieczór. Niedawno ukazała się druga część serii i jestem niezwykle ciekawa, co tym razem wydarzy się w Hartwell. 


E.O. Chirovici „Księga luster”

„Księga luster” to jedno z tych wydań, w przypadku którego zupełnie nie wiedziałam czego oczekiwać. Fenomenalna okładka jedynie rozbudziła moją ciekawość. Zdecydowałam się zabrać ją ze sobą do Barcelony i przez blisko 2 godziny lotu nie mogłam się oderwać!
Z pewnością zaletą jest budowa oraz stopniowanie napięcia. Początkowo nie potrafiłam zrozumieć, co stanowi ogniwo łączące każdą z poszczególnych części, jednakże koniec końców wszystko stało się oczywiste. Każda część została podzielona dodatkowo na mniejsze rozdziały. Akcja dzieje się na tyle systematycznie, aby czytelnik mógł znaleźć rozwiązanie zagadki.
Z drugiej strony przedstawiona historia lub jej elementy znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. „To, co widziałeś, się nie zdarzyło. To, co zapamiętałeś, jest urojeniem. Kłamstwo jest bardziej przekonujące niż prawda”. Przytoczony cytat pochodzi z okładki książki i nawiązuje do sposobu działania ludzkiego mózgu w sytuacji zagrożenia. Dla mnie jest to jedna z ciekawszych premier tego roku.


Kathryn Croft „Córeczka”

Cenię sobie dobrze napisane książki z motywem psychologicznym, gdyż zawsze ciężko jest mi się z nimi rozstać. „Córeczka”, choć pod względem objętości liczy zaledwie 340 stron, to zdecydowanie może konkurować z podobnymi pozycjami innych twórców.
Croft miała możliwość napisać książkę, która opisywałaby losy rozdzielonej przed laty rodziny, ale zrobiła krok dalej. Nadała tej historii zupełnie innych wymiar, łącząc ból rodziców po stracie dziecka z ostro zakreślonym wątkiem kryminalnym i próbie ustalenia prawdy. Przez niemal całą książkę tuż obok toczy się dodatkowa narracja, mająca istotny wpływ na finał całej historii.
Książkę czyta się jednym tchem. Niecodzienność historii sprawia, że samemu ma się ochotę jak najszybciej dowiedzieć prawdy. Uwidacznia się przemyślana przez autorkę koncepcja całości, by móc wprawić czytelnika w osłupienie. Zdecydowanie więcej takich pozycji!


Ove Løgmansbø „Enklawa” 

Ove Løgmansbø, czyli Remigiusz Mróz pod pseudonimem. O Mrozie słyszałam wiele pochlebnych opinii, jednak dopiero teraz zdecydowałam się sięgnąć po jego twórczość. Nigdy dotąd nie miałam takiego problemu, by móc wyrazić swoją opinię o książce.
Wyspy Owcze, tajemnicze zaginięcie i surowy klimat. Nie ukrywam, że opis tej historii wydał mi się naprawdę interesujący, lecz ostatecznie czegoś mi zabrakło. Sam wątek jest ciekawy, ale momentami czułam się, jakbym czytała niekończące się opisy w powieściach Orzeszkowej. Okazjonalna akcja i brak naprawdę ostrych zwrotów akcji sprawiły, że moje dobre nastawienie, gdzieś uciekło. Ciągle miałam nadzieję, że wydarzy się coś, co uniemożliwi mi oderwanie się od lektury.
Jak wspomniałam, historia ma duży potencjał, ale dla mnie wymagałaby pewnego dopracowania. Żeby nie było, że jestem negatywnie nastawiona do twórczości Mroza, to przyznam, że zakończenie wprawiło mnie w osłupienie. Naprawdę nie spodziewałam się go w takiej formie. Na razie po kolejne części serii nie sięgnęłam, choć z drugiej strony ciekawi mnie co mogło się jeszcze zdarzyć na Wyspach Owczych. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Panna Martha , Blogger